A világ 7 rejtett csodája, amiről talán még sosem hallottál
Ha a bimbózó tavasz eddig még nem hozta meg a kedvedet az utazáshoz, akkor most biztosan felébred a benned szunnyadó kozmopolita. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a világ legszebb, több száz éves építészeti csodáit már mind ismerjük. Hiszen ki ne hallott volna a Colosseumról, a Taj Mahalról, az egyiptomi piaramisokról vagy a Kínai Nagy Falról. Most mégis az építészeti örökség olyan elemeit mutatjuk meg, amiről még a tapasztaltabb utazók sem biztos, hogy hallottak.
Tetszik a cikk?
Djennéi nagymecset, Mali
A nagymecset több mint száz éves és ez a világ legnagyobb agyagtéglából készült építménye. 1988 óta az UNESCO világörökség listáján is szerepel mint a djennéi óváros része.
Chand Baori-kút, India
A Dzsaipúr közelében lévő kutat a 8. és a 9. század fordulóján építettek. A 13 emelet mély, 3500 lépcsőfokból álló kút a szárazságban összegyűjtötte az esővizet, és ezzel megoldották a vízellátást. Megépítésekor az esztétikum nem igazán játszott szerepet, mégis egy remekművet hoztak létre.
A román parlament épülete
Románia egyik ikonikus épülete az 1984-ben épült parlament. Ami a parlament méreteit illeti, vetekszik a Pentagonnal. 12 emelet, 1100 szoba és helyenként csaknem másfél méter vastag falak. Egy elképesztő monstrum, amit Ceauşescu eredetileg a saját palotájának szánt. Nem véletlen, hogy tele van titkos folyosókkal.
Stari Most, Bosznia-Hercegovina
A Neretva folyó fölött ívelő gyalogos híd Bosznia-Hercegovina egyik jelképe lett. Az eredeti mostari hidat a délszláv háborúban felrobbantották, s csak nemzetközi összefogással épült újra 2004-ben, egy évvel később pedig a világörökség részévé nyilvánította az Unesco. Nyár derekán szokványos látvány a hídról a folyóba ugráló turisták mutatványa.
Kumbhalgarh erőd, India
A Kumbhalgarh a rádzsasztáni hegyi erődök egyikeként a kulturális világörökség része. Az erőd a 15. században épült, majd a 19. század folyamán még tovább kibővítették. Megközelítése még napjainkban is nehézkes, de megéri a fáradságot. A fellegvár, amelybe hét erődített kapun keresztül lehet bejutni, roppant védművekkel övezett, valóságos sasfészekként trónol egy hegycsúcson. Az 1050 m magasan stratégiai helyet elfoglaló vár Mévár szeme néven is ismert volt, mert kitűnő rálátást nyújtott a környékre. Rádzsásztán egyik legbevehetetlenebb várának tartották. A lőrésekkel ellátott várfalak a kisebb Kartárgarh-várat, számos palotát és templomot, víztározókat és istállókat zárnak közre.
Lotfolláh sejk mecset, Irán
A mecset a szafavida építészet kiemelkedő alkotása az iráni Iszfahánban. 1602 és 1619 között épült, és 1979 óta a világörökség része. Az épület több szempontból is nagyon különleges: nincs benne mecset, sem udvar, azon egyszerű oknál fogva, hogy eredetileg nem nyilvános használatra építették, hanem a sejk háremhölgyeinek imahelyéül szolgált.
Derawar erőd, Pakisztán
A sivatagban álló erőd bástyái 30 méter magasak. Az óriási építménynek összesen negyven bástyája van, kerülete meghaladja az 1500 métert. Több erőd épült egymásra mire elérte mai formáját. Az elsőt a Hindu Rajput építtette, majd Jaisalmer építője, Rai Ajja Bhati fejezte be a XII. században. Az idők folyamán az erőd lepusztult ezért 1733-ban építették újjá.
Vélemények, hozzászólások